Dogodki
E-novice
Naročite se na naše e-novice!
Poročilo: študijski obisk v Nemčiji, september 2024
Od 15. do 18. septembra se je 14-članska slovenska delegacija udeležila študijskega obiska v Nemčiji. Skupino, v kateri so bili predstavniki Mladinskega sveta Slovenije, Mreže MaMa, Urada RS za mladino, Javnega zavoda Mladi zmaji, občin Ig, Škofljica in Ljubljana ter člani državne strokovne delovne skupine in nacionalne agencije Movit, so toplo sprejeli in gostili kolegi z nemške nacionalne agencije Jugend fur Europa.
Čas obiska v nemškem Potsdamu je bil namenjen razpravi o mladinskem delu v obeh državah, o trenutnem stanju, izzivih in dobrih praksah pri izvajanju Evropske agende za mladinsko delo (EAMD) na lokalni in nacionalni ravni v Nemčiji in Sloveniji, poglobljenemu pogledu v kompetenčne modele in nacionalne sisteme za usposabljanje mladinskih delavcev, srečanju s predstavniki ministrstva in drugimi zanimivi sogovorniki. Posebna pozornost je bila namenjena predstavitvi modularnega usposabljanja za mladinske delavce, imenovanega Fokus Kompetenz, ter ustanovitvi nove nacionalne kontaktne točke za izvajanje EAMD v Nemčiji. Program je bil obogaten še s terenskim obiskom mladinskega izobraževalnega centra HochDrei.
Pomemben del obiska je bil namenjen udeležbi na nemškem nacionalnem kongresu mladinskega dela 4. Bundeskongress Kinder- und Jugendarbeit, ki je v treh dneh gostil več kot 1800 udeležencev. V okviru kongresa so udeleženci študijskega obiska prisluhnili različnim predavanjem s področja mladinskega dela ter se srečali z različnimi organizacijami in spoznali njihove primere dobrih praks, v sklopu mednarodnega programa pa prispevali tudi del vsebine.
In kaj so o študijskem obisku povedali udeleženci?
Tilen Lah in Sabina Belc, Mladinski svet Slovenije: »Na študijskem obisku v Nemčiji smo spoznali odlične prakse posvetovanj med mladimi in odločevalci. Navdušilo nas je, da usposabljajo odločevalce za boljšo komunikacijo z mladimi. Zanimivo je bilo tudi predavanje o povezovanju raziskovalcev in praktikov, kar omogoča bolj uporabne raziskave, ki se lažje prenesejo v prakso, hkrati pa raziskovalci dobijo teme raziskav, ki pridejo s praktikov s terena. Opazili smo tudi, da Nemčija veliko vlaga v mladinsko delo. Pri nas pa bi brez evropskih sredstev državna podpora težko zadostovala za ohranitev mladinskega sektorja, kaj šele za njegov razvoj.«
Zuhra Jovanovič, podžupanja občine Ig: »Udeležba Občine Ig na študijskem obisku v Nemčiji je za nas pomenila srečanje s predstavniki ključnih inštitucij na nacionalni ravni kot tudi mednarodni, vpogled v aktualno politiko mladinskega dela na evropski ravni ter primerjavo z lokalnimi skupnostmi, ki imajo daljšo ali pa že zelo dolgo tradicijo mladinskega dela.«
Mag. Maja Hostnik, direktorica Mreže MaMa in članica državne strokovne delovne skupine: »Študijski obisk v nemškem Potsdamu je bil zame lepa izkušnja, saj smo znotraj konference o mladinskem delu in mladih spoznali dobre prakse. Predvsem me je navdušila predstavitev sistema usposabljanj za mladinske delavce, ki je zastavljeno modularno in omogoča izbiro in krepitev kompetenc za njihovo delo. Tovrstni študijski obiski mi dajejo novo inspiracijo za nadaljnje delo. Poleg tega pa je dobro za mreženje in spoznavanje dobrih praks. Želeli bi si, da tudi pri nas dobimo podporo za redna in kontinuirana usposabljanja za mladinsko delo. Prav tako mi je bila všeč praksa kulturno – družabnega dogodka, kjer obstaja kulturni center za umetniško in glasbeno uprizarjanje in živi vsak dan.«
Verjamemo, da je študijski obisk udeležencem ponudil marsikatero novo znanje ter priložnost za razmislek in navdih za njihovo nadaljnje delo.
« Nazaj