Dogodki
E-novice
Naročite se na naše e-novice!
Youth Wiki Brunch, 26. 9. 2024
Na zadnji četrtek v mesecu, 26. septembra 2024, se je odvil vsakoletni Youth Wiki Brunch, namenjen predstavnikom, ki na ministrstvih delujejo na področju mladine. Dogodek sledi želji po medsektorskem povezovanju, izmenjavi informacij, idej in predlogov ter predvsem krepitvi sodelovanja na področju mladine, z namenom oblikovanja celovitih in usklajenih politik za mlade.
Pomembnost medsektorskega sodelovanja ter platforme Youth Wiki, ki omogoča primerjanje mladinskih politik ter učenje na podlagi dobrih praks, je v uvodnih besedah poudaril Igor Jesih, ki je zbrane nagovoril v imenu Urada RS za mladino in pozdravil tovrstna srečanja.
Dogodek je bil razdeljen na dva vsebinska sklopa. Prvi del je bil namenjen predstavitvi spletne enciklopedije Youth Wiki ter predstavitvi aktivnosti, ki so se v okviru Youth Wiki mreže izvedle v preteklem letu. Pri tem so bili še posebej izpostavljeni štirje novi vsebinski dokumenti, ki so nastali v okviru mreže in so že na voljo – trije primerjalni zemljevidi in primerjalno poročilo.
Primerjalni interaktivni zemljevidi prikazujejo preglede različnih mladinskih področij (glavne politike, programe in ukrepe za mlade) v posameznih evropskih državah. Že obstoječim zemljevidom so se tako pridružili še trije novi, ki raziskujejo naslednja področja: nacionalne strategije za spodbujanje medijske pismenosti in spletne varnosti, ukrepi za spodbujanje podjetniških kompetenc z neformalnim učenjem ter spodbujanje uporabe digitalnih tehnologij v mladinskem delu.
Predstavljeno je bilo tudi primerjalno poročilo o vključevanju mladih, oceni učinka na mlade in oceni učinka z vidika mladih, ki raziskuje institucionalne mehanizme, s katerimi se potrebe mladih vključujejo v oblikovanje politik v 33 evropskih državah. Poročilo vsebuje tudi predstavitev instrumentov presoje vpliva predpisov na mlade youth test/check, ki je v veljavi v štirih državah članicah EU: Belgiji (Flandrija), Nemčiji, Franciji in Avstriji. Na koncu so bili predstavljeni še Youth Wiki načrti za prihodnje obdobje.
Drugi del bruncha se je pričel s predstavitvijo rezultatov uspešnosti in učinkov evropskih programov Erasmus +: Mladina in Evropska solidarnostna enota, vezano na prednostna področja – vključevanje in raznolikost, udeležba v demokratičnem življenju, skupne vrednote in državljansko udejstvovanje, digitalna preobrazba ter okolje in boj proti podnebnim spremembam. Oba programa predstavljata pomembno podporo na področju mladine in z relativno majhnimi denarnimi vložki prikazujeta zavidljive rezultate, kar potrjuje tudi vmesna evalvacija, na kateri je predstavitev temeljila. Na koncu je sledila še predstavitev primerov dobrih praks sinergij v projektih Erasmus +: Mladina in ESE, ki je bila podlaga za razpravo med udeleženci Youth Wiki bruncha.
Dogodek se je zaključil z razpravo za omizji in iskanjem možnih sinergij s prednostnimi področji ministrstev ter snovanjem nadaljnjih skupnih korakov in sodelovanj.
« Nazaj