Dogodki
E-novice
Naročite se na naše e-novice!
Študijski obisk mladinskega dela na Portugalskem
Od 25. do 27. junija 2024 je na Portugalskem potekal študijski obisk v okviru Europe Goes Local, ki so se ga udeležile predstavnice devetih slovenskih občin (Brežice, Krško, Ljubljana, Jesenice, Destrnik, Ig, Trbovlje, Semič, Miren – Kostanjevica), kolegi iz portugalskih občin in predstavniki Mreže MaMa in Movita.
Študijski obisk je osvetlil mladinsko delo in politike na področju mladine na Portugalskem. Udeleženci so slišali, kako deluje portugalski nacionalni Inštitut za šport in mladino (ki trenutno izvaja drugi nacionalni načrt s 425 ukrepi na raznolikih področjih, ki zadevajo mlade), nacionalna zveza mladinskih organizacij in zveza mladinskih delavcev. Na lokalnem nivoju je mladinsko delo organizirano v veliki meri prek mladinskih organizacij, ki so v tesnem sodelovanju z občinami, tudi prek financiranja, v občinskih strukturah in mladinskih centrih pa so zaposleni občinski mladinski delavci.
Posvetovanja z mladimi o temah, ki jih zadevajo, izvajajo občine skupaj z organizacijami in občinskimi mladinskimi delavci. Občine se poslužujejo ukrepov v obliki participativnega proračuna, 'mladega župana', strategija in načrte pa prispravljajo skupaj z mladimi in mladinskimi organizacijami. Močno je sodelovanje med mladinskimi centri in šolami. Široko razvejano je tudi mednarodno mladinsko delo. Manj je razvito delo v odprtih mladinskih centrih in doseganje t.i. neorganizirane mladine. Aktivnost je obsegala obisk organizacij in mladinskih centrov v občinah Porto, Braga, Famalicao, Gaia, Agueda in Amarante in je ponudila veliko možnosti za razmislek in navdih. Delegacija je na kratko obiskala tudi portugalsko nacionalno agencijo programov Erasmus:+ Mladina in Evropska solidarnostna enota.
Udeleženkam smo postavili nekaj vprašanj o aktivnosti.
Kaj je naredilo največji vtis na Matejko Gerjevič, Občina Brežice?
"Ogledala in spoznala sem dobre prakse dela z mladimi in pristope, ki jih bom prenesla tudi v slovensko okolje, konkretno v izvajanje akcijskih ukrepov za mlade in z mladimi. Vsekakor bi si želela z raznimi pristopi dvigniti kakovost mladinskega dela na lokalni ravni, zlasti z okrepljenim sodelovanjem med različnimi deležniki, ki so dejavni na občinskih ravneh. Vsekakor pa sem prišla do zavedanja, da je za usmerjeno, sistematično delo z in za mlade potrebno tudi ustrezno odzivno okolje tudi na nacionalni ravni, kjer je v primerjavi s Portugalsko še prostih kapacitet. Ravno tako pa zaznavam na Portugalskem večje priznavanje pomembnosti in pomena mladinskega dela tudi s strani lokalnih politik (prostor župana/ podžupana v objektu mladinskega centra z bazenom idej in ukrepov, ki so usmerjeni v reševanje konkretnih izzivov mladih)."
Kateri so konkretni učinki, ki jih bo imela vaša udeležba na obisku?
Renata Bukovec, Občina Semič: "Do sedaj je naše delo temeljilo na tem, da smo z lokalne skupnosti spodbujali mlade, da predlagajo aktivnosti in se bolj aktivno vključujejo v delo lokalne skupnosti. Glede na videne prakse oz. način dela na Portugalskem, pa je le-ta lahko tudi drugačen in bolj uspešen, če so mladi pobudniki aktivnosti za mlade.’"
Udeleženka, ki ne želi biti imenovana, je dodala, da bodo konkretni učinki na njeno delo "spodbujati mladinske organizacije in mladinski center k pripravi in izvedbi atraktivnih projektov, ki bodo privabili mlade k sodelovanju in jih spodbudili za nadaljnje mladinsko delo in še bolj tesno sodelovanje med občinsko upravo in mladinskimi organizacijami ter organizacijami za mlade pri pripravi programov za mlade."
Za Sabino Gabriel, Mestna občina Ljubljana, so konkretni učinki te aktivnosti "poznavanje ljudi iz portugalskih občin, s katerimi me ne bi bilo strah prijaviti/izvesti evropskega projekta, poznavanje kolegov - občinskih uslužbencev po slovenskih občinah in zavedanje, da se vsi soočamo s podobnimi problemi, promocija (morda celo uvajanje in spodbujanje) demokratičnih metod dela za mlade (participativni proračun, mladi župan) in spremljanje razvoja mladinskih politik na ravni EU in nacionalni ravni."
Na vprašanje, ali bi udeležbo na podobni aktivnosti priporočila tudi drugim, je odgovorila:
"Vsekakor! Udeleženci študijskega obiska smo spoznali, da si tako slovenska kot portugalska nacionalna agencija prizadevata za implementacijo EAMD na lokalno raven. Pri tem smo občinski uslužbenci, direktorji in župani občin izrednega pomena za razvoj mladinskega dela ter njegovo zagovorništvo. Ta študijski obisk je poskrbel za delitev znanj, medsebojno učenje, prenos dobrih praks in izkušenj, kreativnost ter navdihujoče oglede, ki vodijo v prihodnje sodelovanje in aktivnosti na lokalni in nacionalni ravni."
« Nazaj