Dogodki
Trenutno ni aktualnih objav.
E-novice
Naročite se na naše e-novice!
Časovnica razvoja 2020-2023
Na področju mladine oz. natančneje mladinskega dela na evropski ravni razprava o »pametnem« mladinskem delu pred sprejetjem Sklepov pravzaprav ne poteka prav dolgo. Leta 2015 je Deklaracija 2. Evropske konvencije o mladinskem delu opozorila na vedno večjo uporabo novih tehnologij in digitalnih medijev med mladimi, kar odpira prostor za premislek o novih spletnih praksah mladinskega dela, ki bodo podpirale digitalno pismenost mladih in jim pomagale upravljati s povezanimi tveganji. Izpostavila je potrebo po podpori za krepitev zmogljivosti na področju mladinskega dela, da se bo to lahko ustrezno odzvalo na izzive in priložnosti, ki jih predstavljajo nove tehnologije in digitalni mediji, ter omenila, da bodo morali za to v prihodnje mladinski delavci pridobiti nove kompetence in oblikovati nove meje v odnosih z mladimi. Deklaracija je poleg tega izpostavila dejstvo, da se je bilo mladinsko delo tudi v preteklosti vedno sposobno prilagajati številnim spreminjajočim se okoliščinam in obenem ostati zvesto svojim temeljnim načelom.
Kaj pa razumemo pod pojmom digitalno mladinsko delo? V publikaciji Evropske komisije "Developing digital youth work" so zbrana priporočila za oblikovanje politik, potrebe na področju usposabljanja in primeri dobrih praks za mladinske delavce in odločevalce, ki jih je objavila strokovna skupina na temo digitalnega mladinskega dela, ustanovljena v okviru načrta EU za mladino v obdobju 2016-2018. V priporočilu se je prav tako pojavila definicija digitalnega mladinskega dela, ki je sledeča_
Digitalno mladinsko delo pomeni proaktivno uporabo ali naslavljanje digitalnih medijev in tehnologij v mladinskem delu. Digitalno mladinsko delo ni metoda mladinskega dela, vendar je lahko vključeno v katerokoli okolje mladinskega dela (odprto mladinsko delo, mladinsko informiranje in svetovanje, mladinski klubi ...). Digitalno mladinsko delo ima enake cilje kot mladinsko delo, s podporo uporabe tehnologije in digitalnih medijev. Digitalni mediji in tehnologija so lahko orodje aktivnost ali vsebina mladinskega dela.
Za vas smo na tem mestu pripravili ključne dokumente, ki so bili sprejeti s strani evropske komisije in neposredno ali posredno zadevajo področje digitalnega mladinskega dela. V digitalni knjižnici pa lahko najdete dodatno literaro, ki je vezana na digitalno mladinsko delo in različne tematike, ki ga obkrožajo.
2020 – Akcijski načrt za digitalno izobraževanje (2021-2027).
Akcijski načrt za digitalno izobraževanje (2021–2027) je prenovljena politična pobuda Evropske unije (EU), ki določa skupno vizijo visokokakovostnega, vključujočega in dostopnega digitalnega izobraževanja v Evropi ter je namenjena podpori prilagajanja izobraževanja in usposabljanja sistemov držav članic v digitalno dobo.
Digital Education Action Plan (2021-2027) | European Education Area (europa.eu)
2020 – Akt o digitalnih storitvah
Zakon o digitalnih storitvah (DSA) je nov zakonodajni akt EU namenjen ustvarjanju varnega in zaupanja vrednega spletnega okolja, ki uporabnikom zagotavlja dostop do zakonitih in varnih vsebin, blaga in spletnih storitev in ščiti njihove temeljne pravice.
Digital Services Act - ensuring a safe and accountable online environment (europa.eu)
2021 – Evropsko digitalno desetletje
Digitalno desetletje je celovit okvir, ki bo usmerjal vse ukrepe, povezane s področjem digitalnega. Cilj digitalnega desetletja je zagotoviti, da vsi vidiki tehnologije in inovacij delujejo za ljudi. Okvir za digitalno desetletje vključuje politični program digitalnega desetletja, cilje digitalnega desetletja, cilje, večdržavne projekte ter pravice in načela digitalnega desetletja.
2022 – Evropske digitalne pravice in načela
Deklaracija o evropskih digitalnih pravicah in načelih spodbuja digitalni prehod, ki ga oblikujejo evropske vrednote.
European Digital Rights and Principles | Shaping Europe’s digital future (europa.eu)
2023 – Akt o umetni inteligenci
Namen zakona o umetni inteligenci je razvijalcem in uvajalcem umetne inteligence zagotoviti jasne zahteve in obveznosti v zvezi s posebnimi uporabami umetne inteligence. Hkrati želi uredba zmanjšati administrativna in finančna bremena za podjetja, predvsem mala in srednje velika podjetja.