Erasmus+: MladinaEvropska solidarnostna enotaInfo servis EurodeskSALTO SEE RC

Digital Youth Work

Digital Youth Work (DYW) je dolgoročni projekt Nacionalnih agencij programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota. Projekt je del stalnega razvoja digitalnega mladinskega dela v Evropi in temelji na Sklepih Sveta o digitalnem mladinskem delu (2019). 

DIGITAL YOUTH WORK I
Prva faza projekta Digital Youth Work (2021-2023)

Strokovna skupina Evropske komisije za digitalizacijo in mlade (2016–2017) je orisala opredelitev in osrednje potrebe po usposabljanju za digitalno mladinsko delo. To delo je temeljilo na sklepih sveta o pametnem mladinskem delu (2017) in digitalnem mladinskem delu (2019). Delo za nadaljnjo uveljavitev teh okvirov je potekalo v okviru projekta SNAC-a o digitalnem mladinskem delu - DYW (2021–2023) in projekta Digitalna transformacija na področju mladih (2021–2022). Jasno pa je, da je potrebno nadaljnje delo za podporo izvajanja teh okvirov.  

Zavod Movit je sodeloval v Strategic National Agencies' Cooperation (SNAC), v prvi fazi projekta digitalnega mladinskega dela (2021–2023), ki poudarja potrebo po zagotovitvi, da so rezultati vidni in dostopni vsem relevantnim akterjem in deležnikom, povezanim z evropskim mladinskim področjem. Rezultati projekta kažejo na potrebo po premostitvi vrzeli med teoretičnim znanjem in praktično implementacijo ter zagotavljanju, da imajo organizacije zmogljivosti za učinkovito uporabo pridobljenih spoznanj. 

Prvi projekt je bil razdeljen na 5 ciljev, tako imenovanih delovnih paketov, ki jih vodijo različni partnerji. Na Zavodu Movit za svoje nadaljnje delo rezultate črpamo iz vseh spodaj omenjenih delovnih paketov, aktivno pa smo sodelovali v delovnem paketu 4.CILJI projekta so bili: 1. Nacionalne strategije za digitalno mladinsko delo, 2. Digitalne kompetence in digitalna zmogljivost v mladinskem delu, 3. Krepitev digitalnih kompetenc mladih, 4. Nove prakse za spletno mladinsko delo, 5. Zahteve glede kakovosti za virtualne in mešane mobilnosti. 

Projekt se je z dolgoročnim sodelovanjem Nacionalnih agencij zaključil z začetkom leta 2023. Rezultati projekta so na voljo na: www.oph.fi/en/education-development-and-internationalisation/long-term-cooperation-projects/digital-youth-work.  

Najbolj odmevni rezultat projekta na domačih tleh pa je bilo razvitje delavnice Digitalno+, ki je potekala v mesecu januarju 2024. 

DIGITAL YOUTH WORK II
Druga faza projekta Digital Youth Work (2024-2026)

Končno poročilo SNAC o prvi fazi digitalnega mladinskega dela (2021–2023) poudarja potrebo po zagotovitvi, da so rezultati projekta vidni in dostopni vsem relevantnim akterjem in deležnikom, povezanim z evropskim mladinskim področjem. Rezultati projekta kažejo na potrebo po premostitvi vrzeli med teoretičnim znanjem in praktično implementacijo ter zagotavljanju, da imajo organizacije zmogljivosti za učinkovito uporabo pridobljenih spoznanj. Nadaljnji projekt SNAC DYW II bo nadaljeval delo, opravljeno v SNAC DYW I, tako da bo zagotovil, da so rezultati ponovljivi, uporabni v različnih kontekstih in da bodo uresničeni. DYW SNAC II razvija ekosistem v skladu s strategijo digitalizacije nacionalnih agencij.   

DYW SNAC II ima 4 glavne cilje: 

1. Izgradnja digitalnih kompetenc mladinskih delavcev in zmogljivosti za organizacije z zagotavljanjem možnosti praktičnega usposabljanja v skladu z okviri kompetenc in ocenjevanja, razvitimi v delovnem paketu 2 DYW SNAC I. 

2. Podpirati praktike pri vzpostavljanju povezav s trenutnimi in prihajajočimi politikami, npr. z evropsko strategijo za mlade, bonnskim procesom, akcijskim načrtom za digitalno izobraževanje (2020–2027), programom za digitalno Evropo. 

3.Zagotovitev vpogledov in podatke iz usposabljanj praktikov in razmišljanj o politikah, da zagotovite, da so strategije NA za digitalizacijo usklajene s trenutnimi in v prihodnost usmerjenimi potrebami na tem področju. 

4. Povečati število projektov Erasmus+ in Evropske solidarnostne enote, ki obravnavajo prednostno nalogo digitalne preobrazbe, in spodbujati medsebojno podporo kot sredstvo poklicnega razvoja.

Z ogledom te spletne strani se strinjate z uporabo piškotkov.     V REDU       O piškotkih