Prilagoditev za slabovidne
Prilagoditev za dislektike
Erasmus+: MladinaEvropska solidarnostna enotaInfo servis EurodeskSALTO SEE RC

Blog #3: S šalami podiramo pregrade

28.09.2018

Tretji blog na temo učinkov mednarodnih projektov prostovoljstva, ki jih v okviru raziskave, ki poteka od marca 2017 in bo trajala vse do novembra 2018, redno pripravlja raziskovalec Jonathan Robertson iz Škotske. Jonathan v okviru raziskave spremlja prostovoljce, ki so vključeni v različne prostovoljske projekte po vsej Evropi, in ugotavlja, kako prostovoljska služba spreminja njihova življenja ter jim pomaga pri grajenju kariere in osebni rasti. Poleg prostovoljcev, v projektu spremljamo tudi njihove gostiteljske organizacije. Zanima nas, kako dojemajo dodano vrednost, ki jo v njihova okolja prinašajo prostovoljski projekti, kako je mednarodno mladinsko delo spremenilo lokalne skupnosti in organizacije v katerih se izvaja. 

Branje bloga vam bo vzelo: 5 minut

Z Johanno iz Romunije se pogovarjam o pregovorih. V angleščino mi prevede enega svojih ljubših iz njene države: »Če gost pride v hišo praznih rok, je kot bi prišel z roko v riti.« Obožujem spoznavanje pregovorov z različnih koncev Evrope, ta pa mi res nekako daje misliti. Edino, kar sem prinesel s seboj v to hišo v severnem Glasgowu, kjer so nastanjeni prostovoljci, je diktafon, da posnamem intervjuje, ki jih bom izvedel z njimi. Upam, da je bolje kot nič. 

Johanna je ena od 12 mladih iz petih različnih evropskih držav, ki so tukaj na enomesečnem prostovoljskem delu za organizacijo Achieve More Scotland (Dosezi več Škotska). Prostovoljci pomagajo podpirati poletni športni program organizacije in z več sto mladimi iz severnega Glasgowa izvajajo plesne in nogometne dejavnosti.

A kot tukaj izvem, gre pri tem projektu za veliko več kot pomoč pri poletnem programu. Koordinatorka projekta Carla Fyfe razloži: »Achieve More ne dela samo s Škoti, ki so celo življenje tukaj. Imamo 92 različnih nacionalnosti, delamo z migranti in begunci. Tako smo želeli pripeljati sem prostovoljce v okviru Erasmus+, da najdemo skupno podlago.« Ta cilj se odraža v imenu projekta – S šalami podiramo pregrade.

»Kar se tiče odnosa, mislim, da ti spremeni življenje,« pravi grški prostovoljec Akis. »Greš nekam drugam, daleč stran od doma, si z različnimi ljudmi iz različnih držav in ozadij, pomagaš drugim v majhnem, ampak hkrati tudi na visoki ravni. Razviješ prijateljstva preko interakcije z otroki, drugimi prostovoljci in domačini.«

Pred odhodom na ta projekt Gheorghe iz Romunije še nikoli ni srečal muslimana. »Prej sem si predstavljal, da so hudobni. Mislim, da sem to dobil iz medijev, ko poslušamo negativne zgodbe. Ampak ko sem jih spoznal, so se moje predstave spremenile. Tako me je tako srečanje z drugo kulturo spremenilo.«

Poleg ustvarjanja širšega razumevanja podiranje pregrad odpira nove priložnosti za učenje in zaposlovanje, kot razloži Gheorghe. »Zdaj vem, da lahko nekaj časa živim v drugi državi, stran od doma. Prav tako sem bolj samozavesten pri pogovoru z drugimi v tujem jeziku.«

To prepričanje ponavljajo skoraj vsi prostovoljci, s katerimi se pogovarjam, tudi Marta s Poljske. »Najpomembnejše je bilo, da se je izboljšala moja angleščina, pa tudi moja samozavest. Ne bojim se več govoriti z ljudmi. To je torej velika izkušnja in mislim, da zdaj zmorem.« 

Biti postavljen v projekt, kot je ta, živeti z enajstimi drugimi neznanci in pomagati pri izvajanju športnih ur z raznolikim naborom mladih je za večino teh prostovoljcev izkušnja izven cone udobja. Johanna iz Romunije povzame: »Tukaj pač moraš delati določene stvari. Mislim, da sem zdaj bolj pogumna. Zakaj? Ker sem morala biti. To je nuja.«

Nove jezikovne spretnosti, samozavest in večja zaposljivost prostovoljcev pa niso edini rezultati tega projekta, o katerih slišim. Carlo povprašam o vplivu teh prostovoljcev na lokalno mladino. »Večina mladih, s katerimi delamo, še nikoli ni bila v tujini, zato je to zanje kar velika stvar – precej strahu je v igri. Mi jim odvzamemo ta strah tako, da gostimo mlade tukaj na Škotskem. Naši mladi vidijo, da to delajo tudi drugi mladi, kot so oni. Potem lahko razmislijo o tej situaciji in se pogosto odločijo, da gredo tudi oni. Torej se je ustvaril tok priložnosti za opolnomočenje mladih in ugotavljanje, kdo želijo biti.«

Pogovor s Carlo me spomni na španski pregovor, ki sem ga nekje videl: »Kjer ne manjka volje, ne manjka priložnosti.«

Avtor: Jonathan Robertson

Jonathan je samostojni raziskovalec in trener v mladinskem delu. Trenutno dela na raziskovalnem projektu, kako prostovoljske aktivnosti v programu Erasmus+ prispevajo k zaposljivosti mladih.

Blog #1: Pripravljeni, pozor, zdaj (objavljen: 16.8.2018)
Blog #2: Vidim vas - tukaj ste (objavljen: 17.9.2018)


« Nazaj
Z ogledom te spletne strani se strinjate z uporabo piškotkov.     V REDU       O piškotkih