Prilagoditev za slabovidne
Prilagoditev za dislektike
Erasmus+: MladinaEvropska solidarnostna enotaInfo servis EurodeskSALTO SEE RC

Blog #6: Prostovoljske aktivnosti in zlata vstopnica

22.02.2019
Blog #5: Prostovoljske aktivnosti in zlata vstopnica

Šesti blog na temo učinkov mednarodnih projektov prostovoljstva na mlade in organizacije, je namenjen vpogledu v prve rezultate raziskave, ki je potekala od marca 2017 do novembra 2018. Avtor bloga je raziskovalec Jonathan Roberts, ki je v okviru raziskave spremljal prostovoljce, vključene v različne prostovoljske projekte po vsej Evropi. Namen raziskave je ugotoviti, kako prostovoljska služba spreminja njihova življenja ter jim pomaga pri grajenju kariere in osebni rasti. Poleg prostovoljcev je v projektu spremljal tudi njihove gostiteljske organizacije, pri katerih ga je zanimalo, kako dojemajo dodano vrednost, ki jo v njihova okolja prinašajo prostovoljski projekti ter kako je mednarodno mladinsko delo spremenilo lokalne skupnosti in organizacije v katerih se izvaja. 

Raziskava je nastala v okviru projekta Volunteering to tackle long term unemployment, ki ga izvajamo v sodelovanju z britansko Nacionalno agencijo programa Erasmus+: Mladi v akciji

Branje bloga vam bo vzelo: 5 minut

Lani sem pisal o sodelovanju Mladinskega centra Trbovlje (MCT) in lokalnega zavoda za zaposlovanje. Članek se je osredotočal na njihova prizadevanja, da bi lokalnim mladim, še posebej brezposelnim mladim, približali priložnosti, kot so prostovoljske aktivnosti v programu Erasmus+. Ko sem se lani (op.p. 2018) vrnil v Trbovlje, me je zanimalo, kaj so nekateri od teh mladih pridobili s to izkušnjo. 

»Stara sem bila okoli 27, ko sem ugotovila, česa nočem početi v življenju,« mi razloži Mojca. »Tako sem šla čez kakih 14 dni nazaj v šolo. Vpisala sem se, da bi pridobila višjo izobrazbo.« Še kak mesec pozneje je iz vabila zavoda za zaposlovanje na informativno srečanje na MCT izvedela za prostovoljske aktivnosti programa Erasmus+: Mladi v akciji. Par mesecev kasneje je že pričenjala s šestmesečnim projektom pri Teatru Metaphora na portugalskem otoku Madeira.

»V preteklosti sem imela velike probleme z anksioznostjo. Tako da, ja, moja največja želja je bila, da zrastem na osebni ravni in pustim ta strah za sabo. Ker se v resnici nisem imela česa bati, ampak bala sem se pa vsega (smeh).«

Mojco sem povprašal, ali je pred svojo prostovoljsko aktivnostjo imela občutek, v katero karierno smer želi. »Ja in ne. Preizkusila sem se v par poklicih, ampak nobeden ni bil pravi. Ko sem šla na EVS, je bilo pa to zame v smislu "to bi morala početi". Srečaš se s toliko različnimi ljudmi, vsak je drugačen in lahko jim pomagaš, kakorkoli že moreš. Zame je bilo to res super.«

Eden od ključnih elementov, ki ga poudari, je fleksibilnost, ki ji jo je nudil njen prostovoljski načrt dela. To ji je omogočalo, da je zasledovala priložnosti, ki niso bile del izhodiščnega načrta, kot na primer možnost, da pomaga pri izvajanju usposabljanja v lokalnem mladinskem centru. Razloži mi: »Kar lučke so se prižgale – "to bi morala početi". Celo življenje sem si želela na nek način delati z ljudmi, ampak nisem mogla ugotoviti kako in ta prostovoljska aktivnost mi je odprla tista vrata, da je to tisto, kar bi lahko počela.«

Pri Mojci vidimo jasno povezavo med prostovoljskimi aktivnostmi v okviru programa Erasmus+: Mladi v akciji in zaposljivostjo. Poleg tega, da je našla jasno usmeritev za svojo kariero, nove povezave in veščine, je edinstvena izkušnja prostovoljske aktivnosti prispevala k njeni zmožnosti delovanja v različnih situacijah. »Kot sem že rekla, sem se res morala prisiliti ven iz tiste cone udobja. Tako da ko dobim službo in bo šef hotel, da naredim nekaj, kar je izven moje cone udobja, bom prvič bolj sproščena. Znam se organizirati in načrtovati in celo delegirati kakšno stvar. Tako da mislim, da je to velika učna krivulja o najbolj enostavnih stvareh v življenju, ki se jih ne moreš naučiti v šoli. In vse to sem dobila z Erasmus+ programom.« Naprej pove: »V šoli je samo 1 + 1 = 2 in tako to je. Pika. Tukaj pa je toliko različnih načinov učenja in medsebojne pomoči. To je bilo res super.«

Mojca svojo prostovoljsko aktivnost pri MCT in Teatru Metaphora opiše kot svojo »zlato vstopnico«. Ob svoji vmesni evalvaciji se je zavedla, da podpora, ki je je bila v svojem projektu deležna, ni tipična izkušnja drugih prostovoljcev v drugih organizacijah. Kakšna je bila torej ta podpora, ki je Mojco tako navdušila?

Najprej pove, kako ji je usposabljanje pred odhodom, ki ga je organizirala nacionalna agencija, dalo jasen občutek, kakšne čustvene vzpone in padce lahko pričakuje na prostovoljski aktivnosti. Poleg fleksibilnega načrta dela pa je zelo cenila tudi veliko pozornost in skrb, ki ji ju je posvečalo osebje Teatra Metaphora, in da je osebje MCT ostalo v stiku z njo tudi, ko je ni bilo tam. V njeni organizaciji na Madeiri so vsi zaposleni in prostovoljci delali v enem pisarniškem prostoru v prijaznem vzdušju brez obsojanja, kjer je čutila, da lahko z njimi deli karkoli. Na koncu pa opiše še, kako je pomembno spodbudo dobivala od drugih mednarodnih prostovoljcev, domačinov na Madeiri in od svojega mentorja, ki je naredil veliko več od svojih obveznosti, da ji je bil lahko z njenimi besedami »vrata v drugo kulturo«.

Mojca je zdaj tudi sama mentorica enemu od mladih prostovoljcev z Madeire, ki jih v Sloveniji gosti MC Trbovlje. Prav tako izvaja promocijo po šolah, da bi mladi, ki odraščajo na istem območju kot ona, vedeli za priložnosti v okviru Erasmus+, kot ona ni. »Če imam izkušnjo, ki lahko pomaga nekomu drugemu, je najmanj, kar lahko naredim, da jo delim, da lahko od nje kaj odnese.« Njena strast, da nadaljuje po tej novi poti, je jasna. »Ko sem videla usposabljanje za trenerje, sem si rekla: "Grem." Ni bilo vprašanje, če bom lahko ali ne. Bilo je: "Ne, to bom naredila." In ravno dva dni nazaj sem se prijavila za zaposlitev kot mladinska delavka, tako da držite pesti, da mi uspe. Če pa ne, pa naslednjič. V vsakem primeru sem odločena, da bom delala na tem področju.«

Avtor: Jonathan Robertson

Jonathan je samostojni raziskovalec in trener v mladinskem delu. Trenutno dela na raziskovalnem projektu, kako prostovoljske aktivnosti v programu Erasmus+ prispevajo k zaposljivosti mladih.

Blog #1: Pripravljeni, pozor, zdaj (objavljen: 16.8.2018)
Blog #2: Vidim vas - tukaj ste (objavljen: 17.9.2018)
Blog #3: S šalami podiramo pregrade (objavljen 28.9.2018)
Blog #4: Spodbudi moje sanje – ITER, Švedska (inovativna praksa) (objavljen 22.10.2018)
Blog #5: ZGODBE PROSTOVOLJCEV – Boj proti dolgotrajni brezposelnosti v Italiji (objavljen 28.11.2018)


« Nazaj
Z ogledom te spletne strani se strinjate z uporabo piškotkov.     V REDU       O piškotkih