Dogodki
E-novice
Naročite se na naše e-novice!
Kako poteka individualna podpora občinam pri razvoju mladinskega dela v 2024
Konec leta 2023 je Movit v okviru razvojnega projekta Europe Goes Local (EGL) razpisal poziv za prijavo k enoletni individualni podpori občinam za kakovostno in prepoznano lokalno mladinsko delo. Prijavilo se je enajst občin, zaradi omejitve sredstev je bilo izbranih za sodelovanje pet občin: Velike Lašče, Ig, Črna na Koroškem, Trbovlje in Škofja Loka. Vsako občino je Movit povezal z mentorjem ali mentorico, ki jih je izbral iz svojega bazena trenerjev in v začetku februarja se je tako pričelo enoletno sodelovanje. Vključene občine so v uvodnem delu projekta na osnovi potreb začrtale cilje in načrt aktivnosti, po katerem bodo delale. Z mentorji sodelujejo uslužbenci občin, ki so pristojni za področje mladinskega dela in vodstva občin. V posamezne aktivnosti so vključeni tudi drugi deležniki na lokalnem nivoju – mladi, mladinski delavci, drugi posamezniki, ki delajo z mladimi in organizacije. Podpora pa bo trajala vse do konca januarja 2025, ko bo sledilo vrednotenje in predstavitev spoznanj in dosežkov.
V poletnih mesecih, ko smo na sredini enoletne aktivnosti, smo si vzeli čas za poglobljen pogled na aktivnosti občin do sedaj in rezultate, ki so jih že dosegle.
V Občini Črna na Koroškem želijo okrepiti sodelovanje mladih in podpreti oblikovanje skupine, ki bi usmerjala mladinsko delo. Njihov cilj je tudi začrtati novo strategijo tega področja. Aprila in julija so izvedli delavnici posvetovanja z mladimi, kjer so oblikovali dragocene poglede na strategijo, pridobili več kot sto predlogov, izmenjali informacije. O posvetovanju s objavili članek 'Občina Črna na Koroškem podpira razvoj mladinskega dela in mladih' (str.31)v glasilu občine (str. 31). Na spletni strani občine so uvedli zavihek za mlade in pogovarjajo se, da bi administracijo kanalov na socialnih omrežjih prevzeli mladi. Ugotavljajo, da se je s projektom močno okrepila komunikacija s predstavniki mladih. Jeseni bodo izvedli posvet o prostorih in nadaljevali z ustvarjanjem strategije.
Občina Ig je vstopila v projekt z vprašanji, kako priti do več stika z mladimi, jih slišati in podpreti možnosti za njihovo aktivno udeležbo in mladinsko delo. Njihov cilj je narediti prve korake k infrastrukturi za mladinsko delo. Za aktivacijo in stik so izvedli so dva posveta, enega z mladimi in drugega z ljudmi, ki v društvih delajo z mladimi. Podžupanja Zuhra Jovanovič je obiskala vsa društva s pordročja družbenih dejavnosti in se z njimi pogovarjala o aktivnem, sodelovanju mladih. Začeli so z vključevanjem mladih v občinske odbore. Iščejo način, kako organizirati ‘odbor za mlade’ in prostor za aktivnosti mladih. Odprli so strani na Tik Toku in Instagramu, ki ju bodo upravljali mladi. O projektu so napisali več prispevkov v občinskem glasilu Mostiščar, med drugim v ospredju majske številke (str. 3).
Občina Velike Lašče se nadela ovečati aktivno udeležbo mladih občanov na lokalnem nivoju, tudi v društvih in organizacijah in izboljšati infrastrukturo za mlade in mladinsko delo. V ta namen so izvedli posvetovanje z mladimi, kjer so pridobili pregled kaj vse za mlade v občini že obstaja in se izvaja, orisati delovanje društev, ki izvajajo vsebine za mlade, ideje za aktivacijo mladih, ideje o tem, kako lahko kot posamezniki prispevajo k razvoju mladinskega dela in predstavili možnosti v okviru obeh programov EU na področju mladine. Informacijo o projektu in posvetu so z občani delili v prispevku v majski številki občisnekga glasila Trobla (str. 11).Tudi aktivnosti v nadaljevanju bodo usmerjene v doseganje cilja.
Občina Škofja Loka želi povezati raznolike akterje mladinskega dela, doseči sinergije med njimi za dvig kakovosti in pomembno vplivati na prepoznavnost učinkov mladinskega dela v občini. Izvedli so raziskavo med organizacijami, v jeseni bodo z njimi izvedli posveti. Odprli bodo zavikek organizacij na spletni starni občine, naredili pa so tudi korake k strategiji za mladinsko delo in strategiji za mlade.
Občina Trbovlje bo vzpostavila lokalni program za mlade in si želi prestaviti prepoznavnost mladinskega dela na višjo in širšo raven. Kmalu po začetku projekta so oblikovali delnovno skupino za koordinacijo priprave lokalnega programa. Izvedli so anketo med mladimi, ki bo služila nadaljnim korakom. Junija so izvedli posvetovanje z mladimi, ki so ga poimenovali ‘mladinski parlament’. Na njem so oblikovali ključne potrebe in področja, na katera se bo lokalni program osredotočil.
Projekt je za sodelujoče občine brezplačen in financiran iz programov Erasmus+: Mladi in Evropska solidarnostna enota. Izvedba individualne podpore v 2024 temelji tudi na izsledkih pilotnega projekta, ki ga je Zavod Movit izvedel od junija 2022 do junija 2023 z občinami Črnomelj, Ljutomer, Miren – Kostanjevica, Piran, Rogatec in Trzin. O rezultatih lahko preberete v prispevku.
Europe Goes Local – podpora razvoju in krepitvi mladinskega dela na lokalni ravni (v nadaljevanju EGL) je projekt strateškega partnerstva, v katerem sodeluje 24 nacionalnih agencij programa Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota in nekatere nadnacionalne organizacije. Izvaja se od leta 2016. Glavni namen projekta je dvigniti kakovost mladinskega dela na lokalni, zlasti z okrepljenim sodelovanjem med različnimi deležniki, ki so dejavni na občinskih ravneh. Aktivnosti potekajo na nacionalni in mednarodni ravni ter se med seboj smiselno prepletajo. Namenjene so prenosu dobrih praks, medsebojnemu učenju in mreženju akterjev s področja mladinskega dela.
« Nazaj