Dogodki
Trenutno ni aktualnih objav.
E-novice
Naročite se na naše e-novice!
Časovnica razvoja 2015-2023
Na področju mladine oz. natančneje mladinskega dela na evropski ravni razprava o »pametnem« mladinskem delu pred sprejetjem Sklepov pravzaprav ne poteka prav dolgo. Leta 2015 je Deklaracija 2. Evropske konvencije o mladinskem delu opozorila na vedno večjo uporabo novih tehnologij in digitalnih medijev med mladimi, kar odpira prostor za premislek o novih spletnih praksah mladinskega dela, ki bodo podpirale digitalno pismenost mladih in jim pomagale upravljati s povezanimi tveganji. Izpostavila je potrebo po podpori za krepitev zmogljivosti na področju mladinskega dela, da se bo to lahko ustrezno odzvalo na izzive in priložnosti, ki jih predstavljajo nove tehnologije in digitalni mediji, ter omenila, da bodo morali za to v prihodnje mladinski delavci pridobiti nove kompetence in oblikovati nove meje v odnosih z mladimi. Deklaracija je poleg tega izpostavila dejstvo, da se je bilo mladinsko delo tudi v preteklosti vedno sposobno prilagajati številnim spreminjajočim se okoliščinam in obenem ostati zvesto svojim temeljnim načelom.
Kaj pa razumemo pod pojmom digitalno mladinsko delo? V publikaciji Evropske komisije "Developing digital youth work" so zbrana priporočila za oblikovanje politik, potrebe na področju usposabljanja in primeri dobrih praks za mladinske delavce in odločevalce, ki jih je objavila strokovna skupina na temo digitalnega mladinskega dela, ustanovljena v okviru načrta EU za mladino v obdobju 2016-2018. V priporočilu se je prav tako pojavila definicija digitalnega mladinskega dela, ki je sledeča_
Digitalno mladinsko delo pomeni proaktivno uporabo ali naslavljanje digitalnih medijev in tehnologij v mladinskem delu. Digitalno mladinsko delo ni metoda mladinskega dela, vendar je lahko vključeno v katerokoli okolje mladinskega dela (odprto mladinsko delo, mladinsko informiranje in svetovanje, mladinski klubi ...). Digitalno mladinsko delo ima enake cilje kot mladinsko delo, s podporo uporabe tehnologije in digitalnih medijev. Digitalni mediji in tehnologija so lahko orodje aktivnost ali vsebina mladinskega dela.
Za vas smo na tem mestu pripravili ključne dokumente, ki so bili sprejeti s strani evropske komisije in neposredno ali posredno zadevajo področje digitalnega mladinskega dela. V digitalni knjižnici pa lahko najdete dodatno literaro, ki je vezana na digitalno mladinsko delo in različne tematike, ki ga obkrožajo.
2016 – “Screenagers: Using ICT, digital and social media in youth work”
Poročilo "Screenagers: Using ICT, digital and social media in youth work" je nastalo na podlagi mednarodnega seminarja z istim naslovom, na katerem so partnerji iz vse Evrope razpravljali in uporabi IKT v mladinskem delu in poiskali priložnosti za sodelovanja. Ključni poudarki poročila so skupna motivacija za delovanj tako v mladinskih politikah kot praksi. Udeleženci so se strinjali, da je mednarodno sodelovanje in deljenje praks velikega pomena za širjenje obzorij in podporo ustvarjalnemu inovativnemu razmišljanju.
2017 – »Smart youth work« ali zakaj mora postati mladinsko delo v prihodnje (še) pametnejše
Kot prvega, v branje priporočamo pregleden članek o razvoju in zametkih razvoja digitalnega mladinskega dela.
2017 – Sklepi Sveta o pametnem mladinskem delu
Mladinsko delo bi moralo biti sposobno naslavljati izzive združevanja digitalnih in fizičnih okolij ter graditi na pridobitvah, ki jih prinaša digitalna transformacija, zato morajo države v svoje strategije na področju mladine vključiti jasne cilje in konkretne ukrepe za razvijanje in uresničevanje digitalnega mladinskega dela, so se strinjali ministri. Tudi pri spodbujanju izobraževanja in usposabljanja mladinskih delavcev se kaže potreba po oblikovanju ogrodja za formalno in neformalno izobraževanje in usposabljanje, ki bo ustrezalo potrebam tako profesionalnih mladinskih delavcev kot tudi mladinskih delavcev, ki delujejo prostovoljno.
Povzetek, objavljen na MOVIT-ovi spletni strani.
2018 – Developing digital youth work Policy recommendations, training needs and good practice examples
V publikaciji Evropske komisije "Developing digital youth work" so zbrana priporočila za oblikovanje politik, potrebe na področju usposabljanja in primeri dobrih praks za mladinske delavce in odločevalce, ki jih je objavila strokovna skupina na temo digitalnega mladinskega dela, ustanovljena v okviru načrta EU za mladino v obdobju 2016-2018.
2018 – Study on the impact of the internet and social media on youth participation and youth work
Študija preučuje vpliv interneta, družbenih medijev in nove tehnologije na sodelovanje mladih ter proučuje vlogo mladinskega dela pri podpiranju mladih pri razvoju digitalnih veščin in nove medijske pismenosti. Temelji na obsežni zbirki podatkov, povzetih v seznamu 50 dobrih praks in 12 študij primerov, ki odražajo raznolikost mladinskega dela po vsej EU. Potrjuje, da ima mladinsko delo pomembno vlogo, vendar pa morajo oblikovalci politik tako na ravni EU kot na nacionalni ravni storiti več, da se odzovejo na izzive in prilagodijo politike, da bi spodbudili sodelovanje in aktivno državljanstvo mladih.
2018 – “Perspectives on Youth" z naslovom "Young People in digitalised world“
Za izhodišče četrte izdaje v seriji "Perspectives on Youth" z naslovom "Young People in digitalised world" so služili zaključki Simpozija o sodelovanju mladih v digitaliziranem svetu, ki ga je Partnerstvo med Evropsko Komisijo in Svetom Evrope na področju mladine izvedlo med 14. do 16. septembrom 2015.
2020 – Akcijski načrt za digitalno izobraževanje (2021-2027).
Akcijski načrt za digitalno izobraževanje (2021–2027) je prenovljena politična pobuda Evropske unije (EU), ki določa skupno vizijo visokokakovostnega, vključujočega in dostopnega digitalnega izobraževanja v Evropi ter je namenjena podpori prilagajanja izobraževanja in usposabljanja sistemov držav članic v digitalno dobo.
2020 – Akt o digitalnih storitvah
Zakon o digitalnih storitvah (DSA) je nov zakonodajni akt EU namenjen ustvarjanju varnega in zaupanja vrednega spletnega okolja, ki uporabnikom zagotavlja dostop do zakonitih in varnih vsebin, blaga in spletnih storitev in ščiti njihove temeljne pravice.
2021 – Evropsko digitalno desetletje
Digitalno desetletje je celovit okvir, ki bo usmerjal vse ukrepe, povezane s področjem digitalnega. Cilj digitalnega desetletja je zagotoviti, da vsi vidiki tehnologije in inovacij delujejo za ljudi. Okvir za digitalno desetletje vključuje politični program digitalnega desetletja, cilje digitalnega desetletja, cilje, večdržavne projekte ter pravice in načela digitalnega desetletja.
2022 – Evropske digitalne pravice in načela
Deklaracija o evropskih digitalnih pravicah in načelih spodbuja digitalni prehod, ki ga oblikujejo evropske vrednote.
2023 – Akt o umetni inteligenci
Namen zakona o umetni inteligenci je razvijalcem in uvajalcem umetne inteligence zagotoviti jasne zahteve in obveznosti v zvezi s posebnimi uporabami umetne inteligence. Hkrati želi uredba zmanjšati administrativna in finančna bremena za podjetja, predvsem mala in srednje velika podjetja.