Erasmus+: MladinaEvropska solidarnostna enotaInfo servis EurodeskPodporni center SALTO SEE

Zaključek enoletnega projekta individualne podpore izbranim občinam

10.03.2025

Za občine, ki želijo narediti korak v smeri razvoja mladinskega dela, je Movit od leta 2023 izvedel dva kroga enoletne individualne podpore. Drugi krog, v katerega so bile 12 mesecev vključene občine Ig, Velike Lašče, Škofja Loka, Črna na Koroškem in Trbovlje, se je sklenil konec januarja 2025. 

Na podlagi prijav na razpis (december-januar 2024) je Movit v projekt vključil omenjene občine, ki so prejele podporo mentorja ali mentorice. Začrtale so si cilje in načrt aktivnosti in delale korake v smeri izpolnitve. Na strani občin so bili v projekt vključeni uslužbenci, pristojni za področje mladine, vodstva občin in ponekje mladinski delavci. Pomembna dopolnitev mentorski podpori so bile delavnico posvetovanja z mladimi v posameznih občinah in udeležba kolegov in kolegic z občin na drugih nacionalnih in mednarodnih usposabljanjih in dogodkih Zavoda Movit. Aktivnosti so bile za občine brezplačne in financirane iz programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota. 

Kakšni so rezultati, kaj so občine dosegle v tem času?  

Občina Ig je naredila pomembne korake k aktivnemu udejstvovanju mladih. Začeli so povsem na začetku. Aktivnosti med projektom so bile raznolike. Organizirali so dogodke mladih za mlade, pregledali vse možne prostore v občini, ki bi jih lahko namenili mladim, izvedli so dve posvetovanji z mladimi in eno z mladinskimi delavci, upravljanje nekaterih socialnih medijev občine pa so prevzeli mladi. V nadaljevanju stremijo k ustanovitvi odbora ali komisije za mlade pri županu, nameniti želijo posebne prostore za mlade in se usmeriti tudi v mednarodno mladinsko delo.  

Tudi sosednja občina Velike Lašče je začela precej na začetku. Njihova želje je bila več aktivnega udejstvovanja mladih v občini in namenska raba mladinskih prostorov. Maja 2024 so izvedli posvetovanje z mladimi in v nadaljevanju moči usmerili v priložnosti, ki jih ponujata programa EU na področju mladine.  

Cilji Občine Črna na Koroškem so bili povezani z aktivnim udejstvovanjem mladih v občini in komunikacijo z njimi, pripravo strategije na področju mladine in programom mladih v medgeneracijskem centru. Uspešno so pripravili strategijo, saj so jo med drugim z dvema posvetoma z mladimi pripeljali tako daleč, da bo sprejeta pomladi 2025. Vezano na popoplavno obnovo je medgeneracijski center še v izgradnji in po tem se bodo v njegovo delovanje aktivno vključili tudi mladi občani. 

Cilji občine Škofja Loka so bili vezani na spremljanje kakovosti mladinskega dela, povezovanje organizacij mladinskega dela in prepoznavnost mladinskega dela v občini. Izvedli so raziskavo z vprašalnikom za organizacije in posvetovanje z organizacijami. V nastajanju je zavihek na spletni strani občine, s katerem ciljajo na višjo stopnjo informiranja mladih in staršev o priložnostih. Njihov cilj je bil tudi zasnovati strategijo (smernice) za razvoj kakovostnega mladinskega dela. Strategijo so zasnovali, izobraževanje je umeščeno, krepijo področje merljivosti učinkov, hkrati se spreminjajo in prenavljajo tudi sile v nekaterih organizacijah. Dolgoročno si želijo zasnovati strategijo za mlade, kar bodo naredili tudi s sredstvi programa Erasmus+: Mladina, saj je ena od loških organizacij pridobila sredstva.  

Občina Trbovlje se je na razpis prijavila z motivacijo po oblikovanju strategije mladinskega dela. Svoj cilj so ubesedili kot ‘zagotoviti glas mladih, ki bi pomagal ustvariti strategijo občine'. V začetku procesa so ustanovili skupino, ki je bila sestavljena iz predstavnic mladinskega centra in občine in katere naloga je bila facilitirati proces nastajanja strategije. Analiza stanja je bila opravljena na podlagi izvedene ankete in delavnic med mladimi ter tudi njihove aktivne participacije na otroškem in mladinskem parlamentu. Strategijo bodo sprejeli na občinskem svetu spomladi 2025, neposredno po tem bodo ustanovili tudi posvetovalni organ za področje mladine.  

Udeležba na izobraževalnih dogodkih je neločljiv del individualne podpore 

Movit organizira vrsto nacionalnih izobraževalnih in informativnih dogodkov, skupaj z drugimi nacionalnimi agencijami pa tudi mednarodne dogodke, od katerih so mnogi namenjeni posebej predstavnikom občin. Za udeležene v individualni podpori je obvezna udeležba na nacionalnem usposabljanju o mladinskem delu, zaželena pa udeležba na drugih dogodkih. Polona Skledar, Občina Ig, je o koristnosti aktivnosti povedala: ‘Prav vsak študijski obisk in udeležba na konferenci ali usposabljanju je prinesel razširjanje poznavanja mladinskega dela, spoznavanje strukture organiziranosti mladinskega dela, pomena mladih v družbi ter pridobivanje in izmenjava izkušenj z drugimi organizacijami in osebami. Velika je tudi teoretična in vsebinska podpora, ki pa jo je potrebno uporabiti v praksi.' 

Kaj so še povedali kolegi z občin? 

Na vprašanje, ali sodelovanje v individualni  podpori priporoča tudi drugim občinam, je Miha Pustavrh, Občina Črna na Koroškem, odgovoril: 'Individualna podpora je odličen način, da se odločevalcem, v tem primeru zaposlenim v lokalni skupnosti, približa tematiko dela z mladimi. Tovrstno mentorstvo res nudi celovito podporo skozi celoten proces priprave strategije in ga res priporočamo tudi drugim, saj gre konec koncev za strokovnjake na tem področju.' Mateja Camplin-Tahirovič, Občina Trbovlje, je pritrdila, da sodelovanje priporoča, saj '… objektivni pogled mentorja na mladinsko delo v posamezni občini pomembno prispeva k razjasnitvi določenih vprašanj tako mladinskih delavcev kot občine. Ravno razmišljanje in videnje iz druge perspektive je tisto, kar je pomembno za vključitev v takšen proces. Poleg tega se na ta način širi zavedanje in pomen mladinskega dela na vodstvo občine, delavce občinske uprave in tudi vse ostale deležnike v širši lokalni skupnosti. Klara Varga, Velike Lašče: 'Sodelovanje pri individualni podpori brez pomislekov priporočamo ostalim občinam, še posebej če nimajo razvitega mladinskega dela in si tega želijo. Za nas je bil to prelomni trenutek za začetek delovanja na omenjenem področju. V večini primerov začetek ni enostaven, kar smo hitro spoznali tudi sami. Pomembno pa je, da mladi vedo, da jih Občina podpira in jim je pripravljena nuditi pomoč pri začetkih mladinskega dela.'  

Vprašali smo tudi, kaj je pomembno, da občine vedo, preden gredo v takšen proces? Nina Slana, Občina Škofja Loka: ' Svetujem, da si že pred sodelovanjem določijo cilje, smernice in kaj si želijo'. Miha Pustavrh: 'Pri pripravi strategije se je potrebno nujno zavedati, da so mladi naša prihodnost ter ena izmed najbolj ranljivih skupin, zato je potrebno strategijo načrtovati tako, da so aktivnosti smiselne in jasno začrtane, ter da so potem v praksi dejansko izvedene.' 

Za ljubitelje številk: v enoletnem programu je bilo:

  • izvedenih 42 sestankov ali podobnih srečanj,
  • 13 posvetovanj z mladimi in/ali organizacijami, 
  • na strani občin je aktivno sodelovalo sedem uslužbencev in uslužbenk občin, dve podžupanji in dva župana ter pet mladinskih delavk in delavcev,
  • da je sodelovalo osem članov in članic bazena trenerjev Zavoda Movit (kot mentorji in/ali facilitatorji delavnic).
  • Skupaj smo zabeležili 313 udeležencev (pojavnost).

Zavod Movit od leta 2017 izvaja projekt Europe Goes Local, katerega namen je podpora kakovostnemu lokalnemu mladinskemu delu. Bolj natančno, občinski odločevalci se udeležijo aktivnosti, ki vplivajo na njihovo razumevanje mladine, mladinskega dela, sektorja in politik in zato lahko bolj učinkovito zagovarjajo in podpirajo mladinsko delo v občinah. Aktivnosti so vsako leto raznovrstne (konference, usposabljanja, študijski obiski), tako nacionalne kot mednarodne, odprte za vse občine in omogočajo obilo medsebojnega učenja in povezovanja. 

*Fotografije so z dogodkov v okviru projekta na Igu, Črni na Koroškem in Trbovljah.


« Nazaj
Z ogledom te spletne strani se strinjate z uporabo piškotkov.     V REDU       O piškotkih